Wciągający blog

Ten blog nie wciąga!

Lubin - przyszłość architektury
Jarek Ktok 05.02.2021

Polecane: oczyszczalnie ścieków wielkopolska

Lubin to miasto na Śląsku, stolica Dolnego Śląska. Jego strategiczne znaczenie dla rozwoju całego województwa świętokrzyskiego podkreślają liczne związane z nim zabytki, a także liczne muzea i ośrodki naukowe.

Miasto od wieków przyciągało artystów z całej Europy i spoza niej. Najwybitniejsze prace ich nauczycieli znajdują się w Lubelskiej Operze Państwowej, Narodowej Galerii Sztuki, Centralnym Instytucie Sztuki, Muzeum Świętokrzyskim i Politechnice Środkowoazjatyckiej. Również w Muzeum Miejskim w Lublinie możemy poznać najlepsze przykłady ceramiki architektonicznej, ceramiki polskiego okresu.

Najbardziej znanymi zabytkami miasta są Zamek Świętokrzyski i Most Radziecki - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków radzieckich. Jest też wiele atrakcji, które warto rozważyć na ciekawą i znaczącą pamiątkę, m.in.Muzeum Przyrodnicze, Centralne Muzeum Nauki, Państwowa Galeria Lubelska i jej zbiory dokumentów historycznych.

Kolejnym unikalnym zabytkiem architektonicznym w krajobrazie miasta jest Wieża Lubelska - jedna z najstarszych w Polsce i jedna z największych w Europie. Wieża ma 1,8 metra wysokości, waży prawie 4 tony, ma rozpiętość ponad 140 m, jest to największy budynek Lublina od XVI wieku.

Kolejnym wyróżnikiem Wieży Lubelskiej są żeliwne elementy centralne - zarówno wieża północna, jak i południowa mają pilastry. Dzięki temu budynek jest widoczny nawet w najbardziej sprzyjających warunkach.

Wieża Lubelska to drugi najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. W nocy jest oświetlony, a goście mogą zobaczyć okna z okien. Na elewacji widnieje też napis "Lubin, przyszłość architektury".

Miasto posiada doskonałą bazę turystyczną. Miasto najlepiej poznać samochodem, komunikacją miejską, spacerować po ulicach lub skorzystać z usług przewodnika. W przeszłości autobusy i tramwaje woziły turystów. Dzisiaj samochody stają się alternatywą, zwłaszcza dla osób, które często się przemieszczają lub dla których częste podróże do miejsc, w których miasto nie jest dostępne, mają ograniczoną użyteczność.


O autorze

Jarek Ktok

Fajnie, że mogę pisać swojego bloga. To było zawsze moje marzenie. Jak widać, marzenia często się spełniają :D


Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: lubelska, lubin, miasta, lubinextra, lubinka, lubin praca, lubin pogoda, lubin kod pocztowy, lubin nasze miasto, lubin wiadomości, lubin mapa,